Jakie są zastosowania wózków paletowych z wagą?
Od czasu, gdy w latach 40. XX w. pojawił się pierwszy na świecie ręczny wózek widłowy, jego konstrukcja w zasadzie nie uległa większym zmianom. Jest to jeden z bardzo często używanych i najchętniej wypożyczanych środków transportu bliskiego. Konstrukcja składa się z wideł na rolkach, kół manewrowych oraz ręcznej pompy hydraulicznej, która obsługiwana jest przy użyciu dyszla. Prostota jest siłą paleciaka i umożliwia mu wszechstronne zastosowania.
Najważniejsze zalety ręcznego paleciaka
Paleciak jest wózkiem unoszącym: podnoszenie wideł odbywa się na maksymalną wysokość od kilku do około 20 cm nad podłożem. Rozstaw i długość wideł mogą być bardzo różne, w zależności od modelu. Paleciak umożliwia transport ładunków o znacznej masie, dochodzącej zazwyczaj do 2,5 tony. W przeciwieństwie do wózków widłowych podnośnikowych nie wymaga napędu elektrycznego czy spalinowego. Jest to jedna z największych zalet ręcznego wózka paletowego: brak skomplikowanych systemów hydraulicznych, mechanicznych i napędowych przekłada się na bardzo niską awaryjność. Ponadto ręczny wózek paletowy jest bardzo prosty i tani w eksploatacji – poza okresowym smarowaniem czy wymianą zużytych rolek jezdnych nie wymaga właściwie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Jego niska masa sprawia, że może być łatwo transportowany. Z kolei niewielkie gabaryty pozwalają na wygodne manewrowanie w ciasnych alejkach magazynowych i wewnątrz powierzchni ładunkowych samochodów dostawczych.
Gdy zamierzamy wypożyczyć wózek widłowy lub paletowy, zazwyczaj zastanawiamy się czy potrzebne są jakieś uprawnienia do obsługi konkretnego modelu maszyny. W przypadku ręcznego paleciaka nie są wymagane żadne licencje i pozwolenia – może go obsługiwać każdy, a niezbędne przeszkolenie zajmuje dosłownie kilka minut.
Do jakich prac warto wypożyczyć paleciak z wagą?
Realizacja usług transportowych wymaga w wielu przypadkach ważenia towarów. Korzystanie z zewnętrznej wagi, szczególnie przy niewielkich ładunkach umieszczonych na paletach, jest czasochłonne i niewygodne. Najlepsze efekty daje waga zainstalowana bezpośrednio w konstrukcji wózka paletowego. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego wózka, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, jaką jest wypożyczenie wózka paletowego z wagą.
Kiedy warto wypożyczyć wózek widłowy z wagą? Oto kilka najbardziej oczywistych sytuacji, w których pozwoli on usprawnić i przyspieszyć pracę:
- załadunek i rozładunek towarów – waga pozwala kontrolować ogólny ciężar ładowanych i rozładowywanych palet i nie przekroczyć dopuszczalnych wartości,
- praca w punktach kontroli masy – paleciak z wytarowaną wagą umożliwia błyskawiczną kontrolę masy (a przez to kompletności) znajdującej się na palecie partii towaru,
- przyjmowanie i odbiór towaru – dzięki wadze można uniknąć pomyłek oraz oraz chronić się przed próbami zafałszowania ilości przyjmowanego do magazynu lub odbieranego u dostawcy towaru.
Ważenie bezpośrednio na wózku ma pierwszorzędne znaczenie w przypadku towarów niepoliczalnych (sypkich). Jednak nawet wtedy, gdy transportujemy produkty konfekcjonowane, liczenie opakowań lub ocena “na oko” są metodami o wysokim ryzyku błędu. Można go uniknąć stosując wózek paletowy z wagą.